کد خبر: 288
تاریخ انتشار: شنبه 22 فروردین 1394 - 15  

11 April 2015

ارسال به دوستان
الف الف

«عشق من ایران و آئین‌ها و سنت‌های این سرزمین کهن است. تاریخ حفظ استقلال این سرزمین را سعی کرده‌ام عاشقانه بر بوم‌های نقاشی‌ام روایت کنم.»

این‌ها جمله‌های عباس کاتوزیان، یکی از معروف‌ترین نقاشان معاصر ایران در سبک رئالیسم و پرتره است؛ هنرمندی که موضوعات بومی ایران را روی بوم‌های نقاشی به زیبایی به تصویر کشید. 23 فروردین‌ماه سالروز درگذشت اوست.

 

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، عباس کاتوزیان مردادماه 1302 در تهران متولد شد. او یکی از هنرجویان هنرستان کمال‌الملک و از نسل دوم نقاشان مکتب آن هنرمند بزرگ به‌شمار می‌رود. سبک‌های کاری این هنرمند، رئالیسم و اکسپرسیونیسم بود.

 

کاتوزیان را یکی از بهترین پیروان مکتب کمال‌الملک و سبک رئالیسم می‌دانند. به همین دلیل، او تنها هنرمندی است که توانست نمایشگاه مشترکی از آثارش را همراه تابلوهای کمال‌الملک برگزار کند. این نمایشگاه سال 1352 در مجلس شورای ملی برگزار شد و یکی از پرمخاطب‌ترین نمایشگاه‌های هنری معاصر محسوب می‌شود.

 

 

اثر عباس کاتوزیان

 

پرتره، مردم عادی کوچه و بازار، زرتشت، شهریار، اعتیاد و جنگ ایران و عراق از مهم‌ترین موضوعات تابلوهای کاتوزیان به‌شمار می‌رود. از او ده‌ها اثر در زمینه‌ موضوعات بومی ایران باقی مانده است.

 

از معروف‌ترین تابلوهای این هنرمند می‌توان به «دختر کرد»، «نقاش پیر» و «ترمه‌فروش» اشاره کرد. او همچنین آثاری با موضوع سبدهای گل و میوه دارد که از بهترین نمونه‌های نقاشی رئالیسم معاصر به‌شمار می‌روند.

 

فخرالدین فخرالدینی - عکاس پیشکسوت پرتره - هفت سال پیش در روز تشییع پیکر عباس کاتوزیان گفت: «شخصیت پرتره‌های او از نظر طراحی، رنگ و کمپوزیسیون منحصربه‌فرد بود. ورزشکار خوبی هم بود؛ هر روز ساعت پنج صبح من را از خواب بیدار می‌کرد تا پیاده‌روی کنیم و این با توجه به کهولت سن او عجیب بود. فکر نمی‌کنم کسی از نظر تکنیک و پرتره‌سازی مانند او باشد.»

 

برگزاری 27 نمایشگاه در تهران، 9 نمایشگاه در آبادان، پنج نمایشگاه در آمریکا و یک نمایشگاه در لرد لیتون هاوس لندن (کتابخانه ملی) حاصل تلاش او در سال‌های فعالیت هنری‌اش بود.

 

چند اثر از او در موزه‌های داخلی و اروپایی از جمله آستان قدس رضوی، موزه‌ بوداپست و موزه‌ سلطنتی اروپا در معرض دید عموم قرار دارد.

 

کاتوزیان چند روز قبل از درگذشتش، نمایشگاهی از 50 سال نقاشی‌هایش را در فرهنگسرای نیاوران برپا کرد و به فاصله‌ی چند روز از افتتاح این نمایشگاه، شامگاه 23 فروردین‌ماه 1387 درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

 

انتهای پیام

 

اثر عباس کاتوزیان