کد خبر: 3437
تاریخ انتشار: یکشنبه 30 خرداد 1395 - 10:06  

19 June 2016

ارسال به دوستان
الف الف

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه گفت: یک قطعه لاک پشت خشک زی از گونه 'مهمیزدار' در ساحل این بندر ازسوی یک دوستدار محیط زیست پیدا و تحویل این اداره شد.

محمد تولیده روزیکشنبه درگفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: احتمال می رود این لاک پشت ازسوی یکی از شهروندان که اطلاع دقیقی از وضعیت گونه و نوع زیست آن نداشته اقدام به رهاسازی آن در دریا کرده است که دوباره به خشکی برگشته است.
وی اظهارکرد: این موجود حالت آرامی داشته و کندرو است که وابستگی چندانی به آب ندارد و در دشتهای خشک و بی حفاظ، تپه ماهورها، جنگل و باغ ها دیده می شود و در زمستان به خواب عمیق زمستانی می رود و با گرم شدن هوا شروع به فعالیت می کند.
وی گفت: از این نوع لاک پشت در ایران دو زیرگونه وجود دارد که یک نوع آن مهمیزدار غربی در نیمه غربی کشور پراکنش دارد و مهمیزدار شرقی که در نیمه شرقی نظیر استانهای کرمان، خراسان و سیستان و بلوچستان یافت می شود.
رئیس حفاظت محیط زیست گناوه بیان کرد: لاک پشت پیدا شده جانوری گیاه خوار و دردرجه اول از گیاهان آب دار تغذیه می کند و ازاین روش ، آب مورد نیاز خودرا تامین می کند و میوه هایی نظیر انگور و گوجه فرنگی را ترجیح می دهد.
وی با تقدیر از اطلاع رسانی 'هادی احمدی' دوستدار محیط زسیت و عضو انجمن (کبوتران کربلایی) در پیدا کردن این لاک پشت افزود: این لاک پشت در حال مداواست که پس از بهبودی رها سازی می شود.
شهرستان ساحلی گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.