سرپرست تعاونی لنجداران گناوه:محدود کردن ته لنجی به معیشت مرزنشینان لطمه می زند
گناوه - ایرنا- سرپرست شرکت تعاونی لنجداران گناوه گفت: محدودیت اخیر در زمینه کالای همراه ملوان (ته لنجی) ازسوی گمرک کشور، به معیشت بخش عمده ساحل نشینان این منطقه که به دریا وابسته است، لطمه می زند.
كدخبر: 1397
1395/01/16

اسماعیل حاجیانی روز یکشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: از زمان ابلاغ نامه جدید رئیس کل گمرک کشور به گمرکهای استانهای ذی نفع، لنجداران از سفر به کشورهای حوزه خلیج فارس خودداری کرده اند و معتقدند با اعمال محدویت هایی که دراین نامه وجود دارد، فعالیت دریایی مقرون به صرفه نیست.
وی افزود: کالای همران ملوان یا ته لنجی یکی از موضوع های مهم مورد تاکید مردم در استان بوشهر است و باید برای همیشه ساماندهی شود نه اینکه هر از چندگاهی با تغییراتی که به زیان مرزنشینان است، دچار شود.
سرپرست تعاونی لنجداران گناوه ادامه داد: هیچ کس مخالف مبارزه باقاچاق کالا نیست اما ارفاق در اعطای کالا به ملوانان درقالب ته لنجی روزنه ای است که از گذشته برای حمایت از قشر زحمتکش ملوان و مرزنشینان این منطقه لحاظ می شده است.
وی گفت: درصورت تداوم توقف فعالیت لنج های سفاری، بخش زیادی از جمعیت مرزنشینان دچار تنگناهای اقتصادی خواهند شد و از چهارم فروردین ماه جاری که گمرک رویه قبل تخلیه کالای ملوانی را تغییر داده است، روند فعالیت دریایی شناورها متوقف شده است.
وی با اشاره به اینکه مرزنشینان درهشت سال دفاع مقدس اسلحه و مهمات از بندر گناوه برای رزمندگان اسلام در شناورهای خود بارگیری و به جبهه منتقل می کردند افزود: دولت همواره باید قدردان مرزنشینان این منطقه باشد و کاری نکند که عرصه بر معیشت آنان تنگ شود.
مدیرکل گمرک بندر گناوه گفت: گمرک تابع مقررات دولت است و دراین چارچوب فعالیت می کند و نامه اخیر رئیس کل گمرک کشور در مورد ته لنجی در اجرای مصوبه سال گذشته هیات وزیران در ارتباط کالای همراه ملوان است.
منصور بازیار با اشاره به اینکه در مصوبه هیات دولت ریز اقلام، نوع و میزان ته لنجی برای ملوانان مشخص شده است، افزود: لنجداران و ملوانان درباره میزان و ارزش کالاهای عنوان شده در مصوبه دولت معترض هستند.
وی بیان کرد: ملاک گمرک اجرای قانون است و برای حمایت از صنایع داخلی که در سال های اخیر با قاچاق بی رویه کالا دچار آسیب شدید شده است، باید تلاش کنیم.
شغل حدود80 درصد مردم شهرستان گناوه درشمال استان بوشهر به دریا وابسته و حدود یکهزار شناور به امر مبادلات تجاری باکشورهای همسایه فعالیت دارند.

منبع:
بازگشت به بالا