کد خبر: 1419
تاریخ انتشار: سه شنبه 31 فروردین 1395 - 17:00  

19 April 2016

ارسال به دوستان
الف الف

وشهر- ايرنا- رئيس دانشگاه علوم پزشكي بوشهرگفت:استان بوشهر رتبه نخست در زمينه ابتلا به بيماري ديابت را در كشور دارد طوريكه از هر پنج نفر يك نفر در استان به اين بيماري مبتلا است.

پایگاه خبری تحلیلی دریا دلان

به گزارش ايرنا، دكتر عليرضا رئيسي روز سه شنبه در همايش سفيران سلامت دانش آموزي افزود: 62 درصد مردم استان بوشهر چاق و در معرض ابتلا به بيماري ديابت قرار دارند.
وي تصريح كرد: افرادي كه به تازگي به بيماري ديابت نوع دو مبتلا شده اند اگر تنها پنج درصد از وزن خود را كاهش دهند بدون دارو مي توانند ديابت خود را كنترل كنند.
رئيسي همچنين بيماريهاي قلبي و عروقي را از جمله عوامل مرگ و مير در استان بوشهر ذكر كرد و گفت: با توجه به روند تغيير بيماريها از واگيردار به بيماريهاي غير واگير، در زمان حاضر 42 درصد مرگ و ميرهاي اين استان در اثر شيوع بيماريهاي قلبي و عروقي است.
وي يادآور شد: همچنين از هر دو نفر يك نفر از افراد بالاي 50 سال مبتلا به فشار خون هستند و از هر دو نفر مبتلا به فشار خون يك نفر از بيماري خود اطلاع ندارد و از هر دو نفر يك نفر از افرادي كه از بيماري خود اطلاع دارد دارو را به درستي مصرف نمي كند.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي بوشهر افزود: تغذيه ناسالم، استفاده بيش از حد از فست فودها، كم تحركي، چاقي و دخانيات از عوامل خطرزا در بسياري از بيماريها هستند.
به گفته رئيسي، 20 درصد مردم با سن بالاي 30 سال در استان بوشهر دخانيات مصرف مي كنند و خانمهاي بوشهري رتبه نخست مصرف دخانيات از نوع قليان را در كشور به خود اختصاص داده اند.
رئيسي اظهار كرد: نمك، شكر و روغن به عنوان سه سم مهم در دنيا معرفي شده اند كه براي سالم ماندن بايد با آنها مقابله كرد.
وي تاكيد كرد: براي مقابله با بيماريها، مشاركت مردم به خصوص جوانان در ترويج فرهنگ پيشگيري و مبارزه با اين نوع بيماريها و ترويج نحوه درست زندگي در جامعه ضروري است.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي بوشهر گفت: از نظر اقتصادي از هر 1.5دلاري كه در حوزه پيشگيري و بهداشت صرف مي شود 60دلار در درمان صرفه جويي مي شود و با خود مراقبتي 50 درصد تختهاي بيمارستاني خالي مي شود.
رئيسي با بيان اينكه افزايش سواد سلامت در سطح استان از برنامه هاي دانشگاه علوم پزشكي بوشهر است تصريح كرد: برهمين اساس در هر خانواده بوشهري هر فردي كه بيش از هشت كلاس سواد داشته باشد به عنوان سفير سلامت خانوار معرفي مي شود.
وي يادآور شد: تاكنون شش هزار نفر در طرح سفيران سلامت خانوار استان بوشهر شركت كرده اند و تا پايان سال اين جمعيت به 20 هزار نفر افزايش مي يابد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي بوشهر گفت: در استان بوشهر تفاهم نامه هاي متعددي با آموزش و پرورش از جمله در زمينه بهداشت دهان و دندان به امضا رسيده كه با همكاري مربيان بهداشت امسال مرحله دوم وارنيش فلورايد در مدارس استان برگزار و 80 درصد مدارس زير پوشش اين طرح قرار گرفتند.
وي با بيان اينكه افراد بالاي 50 سال به بالاي استان بوشهر در حدود 20 دندان خراب دارند يادآور شد: در راستاي اجراي طرح بهداشت دهان و دندان در استان 62 مركز دندانپزشكي تجهيز، 12 مركز جامع پبيشگيري از بيماريهاي دهان و دندان در حال راه اندازي و 10 خودرو سيار نيز براي ارائه خدمات بهداشتي در زمينه دهان و دندان در كنار مدرسه هاي دور دست استان مستقر مي شوند.
مديركل آموزش و پرورش استان بوشهر نيز گفت:توجه به بحث سلامتي در جامعه به خصوص براي دانش آموزان به عنوان آينده سازان بسيار مهم است.
ناصر كرمي افزود:با اجراي طرح سفيران سلامت در مدارس، دانش آموزان به عنوان پيام آوران سلامتي در جامعه ايفاي نقش مي كنند.
وي تصريح كرد: توانمندسازي دانش آموزان در بخش سلامت و بهداشت و انتقال اين مفاهيم از سوي آنان به جامعه در كاهش عوامل بيماري زا موثر است.
كرمي گفت: آموزش سبك زندگي سالم، آموزش رواني، اصول بهداشت فردي و جمعي، پيشگيري از بيماريها، توجه به تحرك بدني و ورزش از سياستهاي آموزش و پرورش است.
وي يادآور شد: طرح سفيران سلامت در يكهزار و 313كلاس درس براي سه هزار و 939 دانش آموز در استان بوشهر اجرا مي شود.
6047/ 6045